gry crpg, a nawet nieco więcej
piątek, 21 sierpnia 2009
Strzelanki przyszłością RPG?

Trwający Gamescom daje mozliwość pogawędzenia z twórcami. Skorzystał z tego Piotr Gnyp z Polygamii i zamienił słów kilka z Heather Rabatich z Bioware. Wszyscy znamy filozoficzny koncept Pana Bleszinskiego, wedle którego RPG jest przyszłością strzelanek. Piotr Gnyp próbował odwrócić pytanie dociekając, czy strzelanki są przyszłością RPG. Fragment wywiadu niżej.

CliffyB z Epic Games stwierdził, że RPG to przyszłość strzelanek. Czy strzelanki są również przyszłością RPGów?

Uważam, że dzisiejsi gracze są coraz bardziej wyrafinowani. Nie chcą po prostu chodzić bez celu po poziomach i zabijać potworów. Chcą fabuły, która nadaje sens temu, co robią w grze. Chociaż misje w Mass Effect 2 są zorientowane na walkę i gra się w nie jak w FPS, ma to na celu umilenie rozgrywki. W grach BioWare mamy zawsze sporą fabułę, ale teraz gracze doświadczą też tego potężnego systemu walki. Chodzi więc o stworzenie niesamowitej, dynamicznej gry.

Otóż to. Shootery będą orientować się w przyszłości na fabułę, może nawet rozszerzenie możliwości wyboru różnorakiego, bo to trend oczywisty, ale odwrotnie? Pewnie w jakimś stopniu tak - konsole, większa grupa odbiorców, ułatwienia, większa przystępność, etc., ale o ile odbiorcom shooterów wyjdzie to na zdrowie, to wielbicielom RPG niekoniecznie. Tęsknię za turowym systemem walk :(

PS. Zacząłem, zgodnie z modą powszechnie obowiązującą, używać skrótu RPG, choć jest w istocie błędny. Przepraszam wszystkich zdegustowanych, ale cRPG odnoszące się wyłącznie do komputerowych gier, nijak ma się do obecnych trendów multiplatformowych.

CRPG po irańsku: Age of Pahlevans

W Iranie też robi się cRPG. Chętnie bym skosztował, zwłaszcza, że perska mitologia jest naprawdę ciekawa i po prawdzie u nas bardzo mało znana. Na targach Gamescom zaprezentowali się irańscy deweloperzy (ciekawy materiał BBC), a tak wygląda Age of Pahlevans w akcji. Może wrażenie nie jest miażdżące pod względem grafiki czy rozgrywki, ale reszta to something completly different. Trailer znaleźć mozna w tym miejscu.

Źródło: Bluesnews