gry crpg, a nawet nieco więcej
czwartek, 29 stycznia 2009
CRPGarść wieści

Kilka przydatnych, mam nadzieję, namiarów.

Basilisc Games ujawnił pierwszy fragment muzyczny ze swojego nowego projektu Eschalon: Book II. Utwór pt. "The Road Less Traveled" odsłuchać można w tym miejscu.

W katalogu GamersGate.com pojawił się Beyond Divinity (cena: 9,99 euro), urokliwy rolplej studia Larian, które obecnie pracuje nad Divinity 2: Ego Draconis. I z tej to okazji dorzucę 20 nowych obrazków z Divinity 2.

Trzy kolejne concept arty z Demigod, najnowszej produkcji studia Gas Powered (Dungeon Siege, Supreme Commander, Space Siege). Minotaur w porównaniu z konceptami "priestów" poraża iście bizantyjskim rozmachem. Pytanie punktowane: Na ile kawałków rozpadnie się przedstawiony na ilustracji minotaur po trafieniu go z działa laserowego?

Wirtualne Imperium Gier zrecenzowało właśnie Mount&Blade na 7.8/10.

Średniowiecze w grach kojarzone jest przede wszystkim ze strategiami lub RPG-ami osadzonymi w klimatach fantasy. Co jednak powiecie na symulator rycerza z prawdziwego zdarzenia? Nie chodzi tu w żadnym wypadku li tylko o kierowanie opancerzonym jegomościem i wyrzynanie setek przeciwników, ale o wszystko, co łączy się z należeniem do tej warstwy feudalnej – wraz z jej przywilejami, a także obowiązkami względem suwerena. O tym właśnie traktuje Mount & Blade, tytuł łączący w sobie elementy strategii, ekonomii, RPG i akcji w rozległym, otwartym świecie, w taki sposób, że powstała gra jedyna w swoim rodzaju.

Rycerz z prawdziwego zdarzenia byłby niepomiernie zdziwiony, gdyby ktoś mu powiedział, że gra Mount&Blade o średniowieczu traktuje, a zwłaszcza, że jest symulacją jego życia. Poza zdziwieniem mógłby się też unieść i przyłożyć recenzentowi morgenszternem w łeb, wskutek czego mógłby on przestać nadążać z wizytami w... (oczytani w Sapkowskim będą wiedzieli o co chodzi). I nie ma czemu się dziwić. W końcu co to za życie. 

22:55, nef.the.grey
Link Komentarze (3) »
Dragon Age: Origins w nowym PC Gamerze

Chris Priestly, jeden z pracowników BioWare, ogłosił na oficjalnym forum, że w nowym numerze amerykańskiego PC Gamera pojawi się obszerny ekskluzywny materiał dotyczący Dragon Age: Origins. Będą nowe obrazki, będą rozmowy z twórcami, będą wrażenia z rozgrywki, będzie też nieco o tym, w jaki sposób Dragon Age nawiązuje do Baldur's Gate. To wszystko na 9 stronicach, które pojawią się za Atlantykiem już 3 lutego. Czekam zwłaszcza na wrażenia z rozgrywki ze szczególnym uwzględnieniem słynnych już wyborów, które jako nośny temat podchwycili panowie z BioWare po ocenach Wiedźmina. Poczekamy, zobaczymy, a na razie musi nam wystarczyć filmik przedstawiający rzeczoną kwestię.

22:34, nef.the.grey
Link Dodaj komentarz »
Co knuje Bethesda?

Co knuje Bethesda? Poza kolejnymi płatnymi modułami do Fallouta 3 oczywiście.  Do końca nie wiadomo, ale jest to dość intrygujące. W magazynie Famitsu znalazły się informacje, według których BethSoft pracuje nad "zaskakującym" projektem wykorzystującym licencję innego dewelopera. Jeżeli nie jest to coś spod znaku Fallouta, to o jaką inną licencję może chodzić? I jakim cudem ewentualna transakcja mogła ujść uwadze czujnych mediów?  Ciekawi mnie to tym bardziej, że Bethesda nie potrafi w zasadzie robić, a przynajmniej ostatnimi czasy nie robiła, innych gier aniżeli RPG. Może więc coś ze znaczkiem Star Treka? Ot, ciekawostka.

I przy okazji Fallouta, skoro już w tych okolicach jestem. IGN opublikował dość obszerną historię serii, która zaczyna się, jakże by inaczej, od Wasteland.

17:44, nef.the.grey
Link Dodaj komentarz »
The Way of Cossacs - ukraińska wersja historii?

Kilka dni temu w sieci pojawił się oficjalny komunikat dotyczący zapowiadanego na drugi kwartał br. "historycznego RPG" pt. The Way of Cossacs. Kołacze mi się po głowie myśl, że słyszałem już o projekcie Taras Bulba, którego rozwinięciem jest niniejszy tytuł, ale nie jest to ważne, zwłaszcza że gra zapowiada się ewidentnie na produkcję klasy B. Co najwyżej. Zapewne dlatego informacja przepadła wśród doniesień, których deszcz spada na nas każdego dnia. Niemniej, jak to z reguły bywa w tego rodzaju projektach ze Wschodu, gra ma coś, co już teraz może intrygować. Odniesienia do Gogola to raz, choć traktuję to w znacznej mierze jako chwyt marketingowy. Uniwersum i temat gry to dwa, wszak realia quasi-historyczne i Ukraina napastowana w XVI wieku przez Polaków, to temat w grach niespotykany. Pozwolę sobie zacytować fragment oficjalnego anonsu wydawcy.

GFI today announced The Way of Cossack for the PC, a historical RPG inspired from a classic novel by Nikolai Gogol. The action takes place during XVI century, when Poland have invaded Ukraine. An experienced warrior, a true cossack by blood, Taras Bulba, takes the lead of local militia and throws the invaders out of his beloved country. The game features mounted battles and opponents, 7 large locations, 18 characters, over 40 quests to complete, 3 types of weapons used in different circumstances (light, heavy and firepower), as well as spectacular environmental effects and day/night cycles.

Ostatni zajazd na Ukrainie (inne obrazki)

Zapowiada się zatem "historyczny RPG" prezentujący historię z ukraińskiego punktu widzenia. Najpewniej niezgrabnie, może nawet tandetnie, ale jakie to ma znaczenie? Rzadko, zbyt rzadko ukazują się tego rodzaju tytuły, aby narzekać. Czy doczekamy się interaktywnego Pana Tadeusza lub Roku 1612? To tylko kwestia czasu.

06:34, nef.the.grey
Link Dodaj komentarz »
Gothic 2 w ofercie GOG.com

GOG.com cedzi informacje o włączaniu do swojego katalogu kolejnych gier firmowanych przez JooWooD. Ostatnio stanęło na Painkillerze Black Edition i Panzer Elite Special Edition, ale z opublikowanych wczoraj informacji wynika, że następne w kolejce są Gothic 2 Gold, Spellforce Platinum, The Guild Gold i Alien Nation. Co prawda, nad Wisłą ceny starszych gier są więcej niż przyzwoite, ale gdyby ktoś nie mógł zasnąć i zechciał w środku nocy zagrać w dobrą, a niekoniecznie najnowszą grę, to adres GOG.com może się przydać. Przyznam też, że nie widzę większego sensu w zachęcaniu w tym miejscu do zagrania w Gothica 2 z Nocą Kruka, The Guild czy Spellforce. Sądzę, że czytający te słowa przynajmniej słyszeli o tych tytułach. 

06:33, nef.the.grey
Link Dodaj komentarz »