gry crpg, a nawet nieco więcej
sobota, 07 listopada 2009
Szukajcie, a i tak nie znajdziecie

Kiedy zajrzałem do statystyk crpg.bloga z lekka się zdziwiłem. Czyżby podlinkował mnie jakiś duży, poważny serwis, dzięki czemu miałbym szansę stanąć, choć na chwilę, ale to przecież wystarczy, aby ogrzać się w promieniach ich sławy, obok tuzów polskiej publicystyki growej? Tylko niby dlaczego, wszak ostatnimi czasy lenię się straszliwie i nic niemal nie napisałem, że o problemach pisania z sensem w ogóle nie wspomnę. Niemniej, sprawdzić rzecz postanowiłem, bo w razie przeciwnym spać by mi ta kwestia nie dawała. Cóż się okazało? Ano okazało się, że tabuny czytelników zaglądają tu w poszukiwaniu dwóch rzeczy, których nie ma. Tak po prostu i przynajmniej na razie. Pierwsza to demo Dragon Age, a druga to Risen 2. Nie wiedzieć na pierwszy rzut oka dlaczego, bo przecież nigdy konkretnie o drugiej odsłonie nowej gry Piranha Bytes ani darmowej wersji demonstracyjnej kolejnego blockbustera z półki AAA firmowanego przez BioWare nie pisałem. Dopiero baczniejsze wejrzenie na strony odpowiednie, odpowiedź dać na powyższe może (wystarczy wpisać w Google'a hasła "demo Dragon Age" i "Risen 2"). To zresztą odpowiedź dotycząca nie tylko mojego udziału w wyprzedzającej kampanii promocyjnej obu tytułów. Ona stanowi, o czym święcie przekonany jestem, odpowiedź na pytanie, czym najczęściej zajmują się media, a w szczególności media zajmujące się grami. Tak jest, z reguły jest to p...ogawędka o niczym.

sobota, 31 października 2009
Łowcy wampirów

Vampire Hunters is a PC full 3D role-playing game with adventure-like elements that will charm the player with its dark atmosphere of old docks where a mysterious clan of vampires rages free.

Nie, to nie film Carpentera, to nowy projekt za jedyne 17 dolarów i 1,7 GB na twardym dysku. Najdziwniejsze jest to, że nie wiem, kto za tym stoi. Nie mogłem znaleźć takich informacji.

Strona oficjalna.

wtorek, 13 października 2009
Afterfall. Początek końca albo rozmienienie na drobne

Niedawno pojawiły się informacje na temat losów projektu Afterfall, który znać o sobie daje ze zmienną dość częstotliwością. Wtedy stanęło na tym, że:

Serwis Bankier.pl opublikował dokument firmowany przez Nicolas Games, uzasadnienie emisji akcji serii E z prawem poboru - tak to się nazywa, z którego wynika, że tech demo gry pojawić się ma na listopadowych targach w Lyonie, poszukiwany będzie wówczas wydawca Afterfall Rascall, bo taki ma być tytuł gry, a później tych Afterfalli będzie więcej. Warto przeczytać wspomniany wyżej dokument. Można z niego wyczytać, że uniwersum Afterfall jest tworzone na wzór uniwersum Gwiezdnych Wojen, a Zarząd Spółki wie wszystko najlepiej. Takie czasy.

Życie dopisało część dalszą tej historii. Na stronie Nicolas Games pojawił się komunikat, z którego wynika, co następuje

Zarząd Nicolas Games S.A. Informuje, że w dniu dzisiejszym zostało podpisane porozumienie o współpracy z FrontlineStudios LLC z siedzibą w Ormond Beach, FLORIDA, USA, zarządzająca głównym studiem deweloperskim mieszczącym się w Bydgoszczy. Przedmiotem porozumienia jest przygotowanie dystrybucji gry Aftrefall: Rascal na terenie Stanów Zjednoczonych oraz współpraca w zakresie przygotowania wersji gry na konsole nowej generacji. Umowa przez Zarząd jest określona jako istotna z punktu widzenia startegii rozwoju spółki oraz planowanych wyników finansowych.

Ciekawą rzecz wynalazł przy okazji GOL.

Według dokumentu dostępnego w sieci Rascal jest tworzony już od drugiej połowy tego roku, a produkcja miałaby potrwać jeszcze kilka miesięcy (do pierwszego kwartału przyszłego roku). Wygląda tez na to, że zapowiedziana wcześniej gra Afterfall (cRPG) jest nadal tworzona przez studio Nicolas Games, chociaż nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie zostanie wydana na rynku.

Powyższy pomysł jest równoznaczny z ogłoszeniem polityki firmy Nicolas Games, która postanowiła zrobić z Afterfalla pełnoprawne uniwersum, tworzone podobno na wzór Gwiezdnych wojen. Rascal zapoczątkuje cykl rozwijany w kolejnych tytułach reprezentujących różne gatunki (od gier logicznych, aż po strategie i cRPG-i). Wspólny świat i technologia to mniejsze koszty produkcji.

Zaraz, zaraz. Afterfall Rascal znajduje się w produkcji "juz od drugiej połowy tego roku"? Czyli optymistycznie rzecz ujmując od lipca br.? Czyli od 3 miesięcy? I potrwać ma to jeszcze kilka miesięcy, ale nie dłużej niż do pierwszego kwartału 2010 r.? Tak długi okres produkcji? rzecz to niesłychana. I mnóstwo tych gier z Afterfall w tytule powstanie? Da ktoś wiarę w cudowne rozmnożenie? To chyba początek końca tego projektu o ciekawej historii lub, jak kto woli, jego rozmienienie na drobne. Nie chcę zapeszać, ale tak to wygląda.

czwartek, 08 października 2009
CRPGra wstępna: Risen (2)
Bohater Risen powraca niczym Jonasz wypluty po 3 dniach i 3 nocach z trzewi morskiego potwora, który połknął go na moim monitorze u wybrzeży wulkanicznej wyspy w sobotni wieczór. Wersja demonstracyjna gry ukończona, a wrażenia…
środa, 07 października 2009
CRPGarść wieści

Może w przypadku Big Huge RPG nie wszystko jednak stracone? W skrócie. BHG popadło w kłopoty, ujawniono z tej okazji Big Huge RPG (Ascendant), nad którym pracował Ken Rolston, a później okazało się, że może jednak nie będzie tak źle, bo niczym rycerz na białym koniu zjawiło się 38 Studios i wyrwało BHG z objęć kryzysu. No i teraz BHG poszukuje pracowników, którzy powinni mieć zalety takie jak RPG or open-world experience a huge plus albo Minimum of one AAA title shipped as a Designer on PC or console (experience in RPGs preferred). Szczegóły.

Jeden z następców Titan Quest zatytułowany będzie Grim Dawn. Tak zdecydowało studio Crate Entertainment, założone przez dwóch byłych pracowników Iron Lore. Gra korzystać będzie z engine'u TQ. Studio pracuje też nad projektem Black Legion, ekskluzywnym póki co hack&slashem na X360. Szczegóły.

Arx Fatalis z dodatkowymi atrakcjami. GOG.com zaplanował niespodziankę dla tych, którzy jeszcze AF nie mają, a jeżeli mają, to i tak jest to niespodzianka. Szczegóły.

Alpha Protocol, szpiegowski rolplej studia Obsidian pojawi się wiosną. Rozmaite plotki znalazły potwierdzenie na oficjalnej stronie SEGI, wydawcy gry. Oby do wiosny!

Polska premiera Risen już 9 października. Tak, to najbliższy piątek. No to się Cenega postarała. Przyklasnąć, choć skandalicznego opóźnienia wydania Fantasy Wars nie zapomnę. Szczegóły. I przy okazji kilka ploteczek, które przywołałem już wczoraj na Twitterze, na temat tego, co też Piranie planują w związku z Risen.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 20